

| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Type | EEPROM |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 1 MHz |
| Interface | I²C |
| Max Supply Current | 280 µA |
| Memory Size | 256 kb |
| Data Reservation | 100 Years |
Stock: 596
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21226
Ext.Price$0.21226
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21226 | $0.21226 |
| 10 | $0.19178 | $1.91780 |
| 50 | $0.17328 | $8.66400 |
| 100 | $0.15417 | $15.41700 |
| 500 | $0.13716 | $68.58000 |
| 1000 | $0.13102 | $131.02000 |
| 3000 | $0.12515 | $375.45000 |
| 5000 | $0.11946 | $597.30000 |
